Program

EurOpus | GoetheJazz | Hans Lüdemann TransEuropeExpress: Polyjazz (D/F)

BMC RECORDS LEMEZBEMUTATÓ
20:00
Opus Jazz Club
Közreműködik:
  • Hans Lüdemann - zongora, virtuális zongora
  • Yves Robert - harsona
  • Silke Eberhard - altszaxofon, basszusklarinét
  • Julien Pontvianne - tenor- és szopránszaxofon
  • Théo Ceccaldi - hegedű
  • Ronny Graupe - gitár
  • Sébastien Boisseau - nagybőgő
  • Dejan Terzic - dob, ütőhangszerek

A német és francia kortárs jazz kiemelkedő, kreatív muzsikusaiból álló TransEuropeExpress (eredetileg T.E.E. Ensemble) oktett 2013-ban alakult, francia és német premierjeire ugyanazon év őszén került sor, Párizsban illetve Kölnben. Hans Lüdemann, az együttes alapítója és művészeti vezetője kezdettől fogva meghatározott zenei koncepciót követett, Rooms nevű német-francia triójára, mint kitűnően működő alapra építve fel az együttest. A TransEuropeExpress a szokásos kis létszámú formáció és a bigband-felállás közötti összetételével képes arra a bűvészmutatványra, hogy a mozgékonyságot és az improvizációs szabadságot széles hangszín-palettável ötvözze. Ebben a felállásban az egyéni szólisztikus megnyilvánulásokon kívül van hely az improvizációra, és áttetsző, kamarazenei hangzás jön létre. A tagok eltérő zenei tájszólásaik kölcsönhatásaiból és kapcsolódásaiból merítenek alkotóerőt és az európai jazz színes, sokrétű képeit hozzák létre.

Ez a zene már nem posztmodern abban az értelemben, hogy különféle stílusok egymásmellettiségén alapul, hanem ennél egy lépéssel tovább megy, amennyiben különféle zenei színeket rétegekké és fonatokká alakít és összekapcsolja őket, dallamilag, ritmikailag, harmóniailag, hangzásilag és formailag. Minden egybeszövődik, nincs éles határ szóló és együttes, forma és szabadság, harmónia és disszonancia, kompozíció és improvizáció között, hanem ezek folyamatosan átmennek egymásba. Ez a zene polifón, poliritmikus, harmóniájában, színeiben és stílusában sokrétű, s mindez a „PolyJazz” fogalmával fejezhető ki legjobban. Egyszerre hangzik „franciásan könnyednek” és „németesen strukturáltnak”, még ha ezek valójában közhelyek, amelyek akár fel is cserélhetők. A zenészek látóköre nem korlátozódik a jazz stilisztikáira – ők egy egyetemes zenefelfogásból merítenek. A hangszer-összeállítás sem feltétlenül tipikusan jazzes – hegedű, gitár, harsona, szaxofonok, basszusklarinét, zongora, bőgő és dob –, ami fel is szabadítja az egyértelmű stilisztikai besorolás alól. Az együttesben érezni a kollektív és együttműködő szellemet, amely állandó érzékenységben, figyelemben és mozgékonyságban fejeződik ki, s amely a különböző tagok eltérő zeneszerzői hozzájárulásaiból és munkamódszeréből fejlődött ki.

Az együttes 2014-ben meghívást kapott a berlini „Jazzdor” fesztiválra, 2015 novemberében pedig a Strasbourg/Offenburg-i német-francia „Jazzdor”-ra. Azt követően a hónap végén Budapesten jöttek össze ismét, hogy a BMC koncerttermében felvegyék debütáló albumukat. Az igen alapos keverési munkák a nyolc tag sokirányú elfoglaltságai miatt hosszú időt vettek igénybe, így a lemez az évente áprilisban Brémában megrendezetti jazzahead! európai jazz-seregszemlére időzítve ez év áprilsára készült el, s ezt követően május elején jelent meg világszerte a BMC Records gondozásában. 

Jegyek 1800 forintos áron kaphatók a helyszínen,
az InterTicket országos Jegypont hálózatában, valamint a jegy.hu oldalon.

Kérjük Önöket, hogy az Opus Jazz Clubba
váltott jegy mellé ne felejtsenek el asztalt foglalni!
Ülőhely csak asztalfoglalás esetén garantálható.

Asztalt jeggyel, internetes jegyváltás esetén utalványazonosítóval rendelkező vendégeinknek tudunk foglalni.

Az asztalfoglalásokat legkésőbb 20 óráig tudjuk fenntartani!

Közvetlenül koncertkezdés előtt történő jegyvásárlásnál vendégeink a meglévő asztalokat érkezési sorrendben foglalhatják el.

Telefon
+36 1 216 7894

℗ BMC

Galéria
9Kép
2018 június 06 szerda